News Of The World Winners

THE NEWS OF THE WORLD INDIVIDUAL DARTS CHAMPIONSHIP

THE WINNERS

The “News of the World” tournament commenced 1927 and started out originally as a London competition. It then expanded to become one of the world’s biggest darts tournaments.

LONDON AREA
1927-28Sammy Stone (New South-West Ham Club) beat B Haigh (Victoria Inn, Kensington).
1928-29J Hoare (Duke’s Head, East Twickenham) beat L Lee (New Eltham SC).
1929-30C Bowley (Shakespeare’s Head, Finsbury) beat W H Gentry (St Pancras) 2-0.
1930-31Tommy Nye (Tankerville Arms, Kennington) beat R Wright (Hampstead) 2-0.
1931-32Jack Hood (Hood’s Dartboards, Bow) beat George Branch (Tottenham) 2-0.
1932-33Kenny Enever (Bull, Mitcham) beat F Wearn (Bricklayer’s Arms, Putney) 2-1.
1933-34Fred Metson (Hanbury Arms, Islington) beat W Rossiter (Wellington, New Cross) 2-0.
1934-35Billy Forecast (Duke of York, Bow) beat Jim Pike (Hope, Carshalton) 2-0.
LONDON & HOME COUNTIES
1935-36Peter Finnigan (Eight Bells, Tolworth) beat Albert White (Weaver’s Arms, Islington) 2-0.
1936-37Stan Outten (Seven Kings Hotel, Ilford) beat T Hares (Stag & Hounds, Ashford, Middx) 2-0.
1937-38Fred Wallis (Railway Hotel, Eastbourne) beat F E Betts (Waterman’s Arms, Norwich) 2-1.
LONDON & SOUTH
1938-39Marmaduke Breckon (Jolly Sailor, Hanworth) beat Jim Pike (Windmill Club, Southwark) 2-1.
WALES
1936-37D Cornacia (Ivy Bush Hotel, Pontardawe) beat T A Jones (Llanerch Hotel, Llandrindod Wells) 2-0.
1937-38Gwyn Jones (Unemployed Club, Penygraig) beat Jack Gorvett (Ferry Boat Inn, Briton Ferry) 2-0.
1938-39Charlie Parker (Castle Inn, Pontywaun) beat Horace Trickett (Old Express Hotel, Merthyr) 2-0.
LANCASHIRE
1937-38Sam McIntosh (Duke of York, Salford) beat Luke Ratcliffe (Commercial Hotel, Oldham) 2-0.
LANCASHIRE & CHESHIRE
1938-39Peter Birchall (St Peter’s Liberal Club, Oldham) beat Jack Kirk (Sandon Arms, Heswall) 2-1.
MIDLAND COUNTIES
1938-39Harry Prior (Duke’s Head, Polebrook) beat H Ball (Gardens Hotel, Stapenhill) 2-0.
NORTH
1938-39Jimmy Young (Wheatsheaf Hotel, Newcastle-u-Tyne) beat Tom Steel (Atlantic Hotel, West Hartlepool) 2-1.
YORKSHIRE
1938-39Jim Munroe (Vine Tree, Wakefield) beat George Johnson (Fisherman’s Hut, Leeds) 2-1.
NATIONAL CHAMPIONSHIP
1947-48Harry Leadbetter (Windle Labour Club, St Helens) beat Tommy Small (Sth Durham Steel & Iron SC, West Hartlepool) 2-1
1948-49Jackie Boyce (New Southgate SC) beat Stan Outten (Dr Johnson, Barkingside) 2-1.
1949-50Dixie Newberry (Albert, Hitchin) beat Ronnie Ridley (King Edward Hotel, Newcastle-u-Tyne) 2-0.
1950-51Harry Perryman (Home Office SC, Greenford) beat Laurie Runchman (Feathers, Felixstowe) 2-0.
1951-52Tommy Gibbons (Ivanhoe WMC, Conisbrough) beat Jack Wallace (Low Seaton BL, Workington) 2-0.
1952-53Jimmy Carr (Red Lion, Dipton) beat Ernest Greatbatch (Horse Vaults Hotel, Pontefract) 2-0.
1953-54Oliver James (Ex-Servicemen’s Club, Onllwyn) beat Johnny Bell (Sun, Waltham Abbey) 2-0.
1954-55Tom Reddington (New Inn, Stonebroom) beat Johnny Bell (Sun, Waltham Abbey) 2-0.
1955-56Trevor Peachey (Black Fox, Thurston) beat Les Campbell (Boot, Dinas) 2-0.
1956-57Alwyn Mullins (Traveller’s Rest, Tickhill) beat Len Baker (Corporation Hotel, Cardiff) 2-0.
1957-58Tommy Gibbons (Ivanhoe WMC, Conisbrough) beat Eric Moss (Railway Tavern, Harleston) 2-0.
1958-59Albert Welsh (Horden Hotel, Seaham) beat Frank Whitehead (White Rose Hotel, Rossington) 2-1.
1959-60Tom Reddington
1954-55, 1959-60Tom Reddington (George Hotel, Alfreton) beat Dai Jones (Cambrian Hotel, Aberystwyth) 2-1.
1960-61Alec Adamson (Prince of Wales, Hetton-le-Hole) beat Eddie Brown (Magpie, Stonham) 2-1.
1961-62Eddie Brown (Magpie, Stonham) beat Dennis Follett (Cadeleigh Arms, Cadeleigh) 2-0.
1962-63Robbie Rumney (Waterloo Hotel, Darlington) beat Bill Harding (Globe Hotel, Aberdare) 2-0.
1963-64Tom Barrett (Odco SC, London) beat Ray Hatton (Flower of the Valley Hotel, Rochdale) 2-0.
1964-65Tom Barrett (Odco SC, London) beat Norman Fielding (Station Inn, Swannington) 2-1.
1965-66Wilf Ellis (Brookside WMC, Upton) beat Ron Langley (Arlington SC, Harlow) 2-1.
1966-67Wally Seaton (Swan, Parson Drove) beat Brian Quarterman (Ivy Inn, North Littleton) 2-0.
1967-68Bill Duddy (Rose & Thistle, Frimley Green) beat Gerry Feeney (Unicorn Club, Workington) 2-0.
1968-69Barry Twomlow (Red Lion, Chesterfield) beat Paul Gosling (William IV, Truro) 2-0.
1969-70Henry Barney (Pointers Inn, Newchurch, IoW) beat Alan Cooper (Plough, Filton) 2-0.
1970-71Dennis Filkins (Barrow, Hepburn & Gale SC, Bermondsey) beat Derek White (Ship, Weymouth) 2-0.
1971-72Brian Netherton (Welcome Home Inn, Par) beat Alan Evans (Ferndale Hotel, Rhondda) 2-0.
1972-73Ivor Hodgkinson (Great Northern, Langley Mill) beat Ron Church (Royal Alfred, Shoreditch) 2-1.
1973-74Peter Chapman (Bird in Hand, Henley) beat Paul Gosling (Portscatho Club, Truro) 2-1.
1974-75Derek White (Belvedere Inn, Weymouth) beat Bill Duddy (Frimley Green WMC) 2-1.
1975-76Bill Lennard (Cotton Tree Inn, Manchester) beat Leighton Rees (Ynysybwl USC, Pontypridd) 2-0.
1976-77Mick Norris (King of Denmark, Ramsgate) beat Bob Crosland (Blackamoor Head, Pontefract) 2-0.
1977-78Stefan Lord (Stockholm Super Darts Club) beat John Coward (White Hart BL, Sedbergh) 2-0.
1978-79Bobby George (King George V, Ilford) beat Alan Glazier (George & Dragon, Wetherby) 2-0.
1979-80Stefan Lord (Stockholm Super Darts Club) beat Dave Whitcombe (Naval Club, Chatham) 2-0.
1980-81John LoweJohn Lowe (Willow Tree, Pilsley) beat Mick Norris (Earl St Vincent, Ramsgate) 2-0.
1981-82Roy Morgan (Wheel o’ Worfield, Worfield) beat Jim Hughes (Parcwern Country Club, Ammanford) 2-1.
1982-83Eric Bristow (Foaming Quart, Norton Green) beat Ralph Flatt (Old Red House, Carlton Colville) 2-0.
1983-84Eric Bristow (Milton Hayes BC, Stoke-on-Trent) beat Ian Robertson (Bell, Marston Moretaine) 2-0.
1984-85Dave Lee (Ivor Arms, Pontllanfraith) beat Billy Dunbar (Woolwich Infant, London) 2-0.(Photo credit Darts World)
1985-86Bobby George (Old Maypole, Hainault) beat Rick Ney (US Darting Association) 2-0.
1986-87Mike Gregory (Stones Cross Hotel, Midsomer Norton) beat Peter Evison (Halcyon/Spikes, Peterborough) 2-0.
1987-88Mike Gregory (Stones Cross Hotel, Midsomer Norton) beat Kevin Spiolek (Cambridge Squash Club) 2-1.
1988-89undefined Dave Whitcombe (King’s Head, Ipswich) beat Dennis Priestley (Horseshoe, Rotherham).
1989-90Men
Paul Cook (Gorse Hill WMC, Swindon) beat Steve Hudson (Oakworth SC, Keighley).
1989-90Women
Lynne Ormond (George, Alford) beat Jane Stubbs (Roebuck Hotel, Northwich). (Competition suspended)
1996-97Men
Phil Taylor (Cricketer’s Arms, Newcastle-under-Lyme) beat Ian White (Dockside Inn, Runcorn) 2-0.
1996-97Women
Linda Jones (Seven Stars, Chorley) beat Melanie Saunders (Railway Inn, Abergavenny) 2-0. (Competition suspended)

All photo’s courtesy of News of The World. Many Thanks to Sheila Handley who complied this list for my original website

© Patrick Chaplin 2007

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.